لزوم آماده‌سازی ظرفیت‌های فرهنگی برای حضور خودرو‌های بدون سرنشین

688 بازدید

مدیرعامل بنیاد ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی گفت: باید قبل از حضور خودروهای بدون سرنشین در کشور ظرفیت‌های فرهنگی جامعه را برای استقبال از این فناوری آماده کنیم.

امیرحسین اسدی مدیر عامل بنیاد توسعه فناوری‌های فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: فناوری با سرعت در حال پیشرفت است و هر روز یکی از عرصه‌های زندگی بشر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این فناوری اگر مبتنی بر فرهنگ جامعه رشد کند و بایسته‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را دستخوش تغییرات نکند، با سرعت رشد کرده و همنشینی زیبایی بین فرهنگ و فناوری شکل می‌گیرد و به عبارتی، فناوری عامل توسعه فرهنگ می‌شود. اما اگر در جامعه ای، فناوری و فرهنگ به موازات هم حرکت نکنند، حتما فرهنگ فدای فناوری می شود و یا فشار‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، فناوری را فدا خواهند کرد. فناوری فدا شده یا تحریم می‌شود، یا فیلتر، یا تکفیر شده و سوزانده خواهد شد.

او بیان کرد: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که باید برای پیش‌برد فناوری در کشور برنامه ریزی شود، آینده پژوهی و بررسی روش‌های توسعه فناوری مبتنی بر زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی است. کشور‌هایی از چالش تاثیرات شدید فناوری بر فرهنگ آسیب نخواهند دید که بتوانند قبل از حضور فناوری، قوانین، آیین نامه ها، شیوه نامه‌ها و روش‌های فرهنگسازی را تبیین کرده و در جامعه هدف، پیاده سازی کنند. فناوری هوش مصنوعی، داده کاوی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و پرینتر‌های چند بعدی از فناوری‌هایی است که باید برای توسعه آن، به پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی آن توجه کرد.

مدیر عامل بنیاد ملی توسعه فناوری فرهنگی درباره فناوری خودرو های بدون سرنشین گفت: یکی از فناوری‌های نوین گسترش خودرو‌های بدون سرنشین است. خودرو‌هایی که با ترکیب فناوری‌های تشخیص هوشمند، هوش مصنوعی، ارسال داده، سخت افزار و مکانیک رانندگی را دستخوش تغییرات اساسی کرده است. شرکت‌هایی مثل گوگل، اپل و … در حال برنامه ریزی و تولید این خودرو‌ها هستند که آلودگی را کم می کند و به محیط زیست خدمت می‌رساند. اما پاسخ سوالات زیر در رابطه با توسعه این فناوری چیست؟

آقای اسدی بیان کرد: ده‌ها سوال را باید قبل از حضور خودروهای بدون سرنشین در کشور پاسخ دهیم. باید پایان نامه دانشجویان در حول این سوالات شکل گیرد و بیمه و پلیس خودشان را برای استقبال از این فناوری آماده سازند.گاهی نیاز به قوانینی است که از قبل باید مجلس نسبت به تدوین آن اقدام کند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.iranctech.ir/?p=2106
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد لزوم آماده‌سازی ظرفیت‌های فرهنگی برای حضور خودرو‌های بدون سرنشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.